Antúrium - Anthurium

 • Pochádza z tropických lesov Južnej a strednej Ameriky, kde rastie aj na stromoch. Antúrie majú sýtozelené lesklé srdcovité listy. Kvety majú voskový povlak, preto vydržia kvitnúť 2 - 3 mesiace. Kvety sú zoskupené do súkvetia označovaného ako šúlok. Kvetný šúlok je obkolesený atraktívnym žiarivým tulcom. U najpestovanejšej odrody. Anthurium andreanum bývajú tulce farby od bielej, zelenej, lososovej cez celú škálu ružovej a červenej. Odroda Anthurium scherzerianum má kvetný šúlok zatočený a farba tulcu býva svetlo červená. Listy má kopijovité. Anthurium kvitne celý rok, ale najbohatšie od marca do júna.
 • Stanovište
  Svetlé až polozatienené. V lete bez priameho slnka, v zime potrebuje čo najsvetlejšie miesto. Pestovať pri izbovej teplote – v zime najmenej 18 C (A.schezerianum 16 C), v lete 25 C. 

  Zálievka 
  Na jar a v lete často mäkkou, odstátou vodou. Rastlina neznáša vápnik a je citlivá na vysoký obsah solí. Rastline prospieva rosenie, ale iba na listy, na kvetoch by ostali nepekné škvrny. 

  Hnojenie
  Antúriu prihnojujeme polovičnou koncentráciou hnojiva odporúčanou v návode. Použijeme hnojivo na kvitnúce rastliny.

  Tip
  Skúste vyskúšať ekologické prírodné hnojivo DARINA 4. Stačí použiť štyri krát do roka postrekom na listy alebo vo forme zálievky. Rastliny budú vitálne a odolné voči škodcom.

  Presádzanie 
  Každé dva roky do substrátu na izbové rastliny, do ktorej pridáme trocha rašeliny.

  Rozmnožovanie
  Delením trsov starších rastlín.

  Anthurium crystallinum má srdcovité olivovozelené listy s bielou žilnatinou. Je náročné na vysokú teplotu a vlhkosť vzduchu.