Krotonovec Strakatý

 • Do Európy krotón priviezli v 19. storočí z Indie a z Malajzie. Odvtedy prešiel značným šlachtením, čoho výsledkom sú listy hrajúce rôznymi odtieňmi farieb hnedej, červenej, oranžovej, žltej a rozličných tvarov a veľkostí. Je náročný na vyššiu vzdušnú vlhkosť hlavne v zimnom období.
 • Stanovište
  Dobre osvetlené, v lete bez priameho slnka. Nedostatok svetla spôsobí, že listy sa nevyfarbia a ostanú zelené. 

  Teplota 
  V lete je najvhodnejšia teplota 20 – 26 oC, v zime 15 – 19 oC. V zime pri nižšej teplote okolo 12 oC  alebo pri vyššej teplote a nízkej vlhkosti listy odpadávajú.

  Zálievka
  V lete pomerne výdatná, v zime menej často a menšie dávky. Koreňový bal krotónu by nemal preschnúť, lebo rastlina môže vyhynúť. V horúcich dňoch a v zime pri ústrednom kúrení vyžaduje každodenné postrekovanie listov.

  Prihnojenie
  Od jara do októbra raz za dva týždne, v zime raz do mesiaca.

  Tip
  Skúste vyskúšať ekologické prírodné hnojivo DARINA 4. Stačí použiť štyri krát do roka postrekom na listy alebo vo forme zálievky. Rastliny budú vitálne a odolné voči škodcom.


  Presádzanie
  Malé rastliny sa presádzajú každý rok, väčšie raz dva-tri roky. Použite ľahký substrát na izbové rastliny, môžte prisypať dlhodobé hnojivo Osmocote. 

  Rozmnožovanie
  Vrcholovými výhonkami odobratými na jar zakorenia iba pri vysokej  vzdušnej vlhkosti v teplých skleníkoch alebo doma na okennom parapete obalené priesvitným pvc sáčkom (vyžaduje každodenné vetranie).