Používanie kultivátora


záhradný kultivátor
 

Príprava pôdy na jarnú výsadbu sa nezaobíde bez odburinenia, prekyprenia a jej prevzdušnenia. Na pomoc si môžeme zobrať klasický záhradný rýľ, prácu si však uľahčíme a pôdu dokonale prekypríme, ak použijeme záhradný kultivátor.

 • Kultivátor do každej záhrady

 • Kultivátor je nenahraditeľným pomocníkom všetkých záhradkárov. Využitie nájdete pred jarnou výsadbou, aj počas roka, kedy potrebujete pôdu pripraviť na ďalšie sadenie. Obrábanie pôdy, alebo plečkovanie nebolo nikdy jednoduchšie. Plečkovanie je v podstate medziriadkové obrábanie.
  Kultivátor ušetrí prácu, čas, aj vaše zdravie.  niektorým modelom je možnosť dokúpenia príslušenstva a tak sa z jednoduchého kultivátora stáva viacúčelový stroj.

 • Kultivátor je zložený z motora, prevodovky, kypriacich nožov a radličky. Motor môže byť buď elektrický alebo benzínový, ktorý sa ďalej delí na dvojtaktný alebo štvortaktný.
  Pri jeho kúpe treba myslieť na veľkosť plochy, a terén. Ak máme pozemok orientovaný do svahu, treba si vyberať dvoj a štvortaktový kultivátor s tlakovým mazaním. Ale ak chceme kultivátor používať na rovinatom teréne, je dobre ak si vyberieme z ponuky so vstrekovacím mazaním. Elektrické a malé benzínové kultivátory sú jednoúčelové stroje. Ich obsluha je jednoduchá a ľahká, takže sa s nimi dobre pracuje.

  Ak potrebujeme kultivátor používať na ťažšiu prácu, vyberajme model s liatinovou konštrukciou a s remeňovým zosilnením so spiatočkou. Je vhodný ak chceme okopávať, alebo potrebujeme pomoc pri sadení, napríklad zemiakov a ich následnom vyberaní, ale môžeme ho použiť aj na kosenie. Tento typ kultivátora sa doporučuje na väčšiu záhradnú plochu, či vince.

  Široká ponuka kultivátorov a prídavných zariadení si žiada skúsenosti pri výbere toho správneho páve pre vás. Radi vám poradíme.