Uchovajte si vôňu leta!

Ak sa v tomto čase tešíte vo svojej záhrade z voňavých byliniek, môžete si zachytiť trochu z tejto vône aj pre jesenné a zimné dni. Hodí sa nato množstvo druhov byliniek a kvetov. Medzi najobľúbenejšie byliny a kvety na sušenie patria levanduľa, okvetné lístky ruží, pivonky, čierna baza, orgován, jazmín, mäta pieporná, medovka, šalvia a mnoho ďalších rastlín.

  • Pri zbere rastlín a sušení musíme dbať na niekoľko dôležitých zásad. Bylinky odporúčame trhať pred obedom, keď už opadla rosa. Nezbierame mokré rastlinky, aby ich nenapadla pleseň.
  • Ideálne sušenie je voľné sušenie vzduchom v tmavej, vetranej miestnosti. Druhy ktoré zberáme so stonkami, viažeme do malých kytičiek a vešiame dolu hlavou. Okvetné lístky a drobné rastlinky sušíme v košíkoch a na papieri v tenších vrstvách a pravidelne obraciame. Sušenie trvá od 1 až do 3 týždňov podľa druhu rastliny. Sušiť môžeme aj vonku, ale len za teplého počasia a vždy len v tieni. Rýchlejším spôsobom sušenia je sušenie v rúre, treba však sušiť len pri teplote do 30 stupňov.
  • Správne vysušená bylinka sa medzi prstami drobí. Ak prisušení bylinka zhnedla, nie je vhodné ju uchovávať. Keď už budú kvety aj stonky suché, nastriháme ich na malé kúsky.
  • Pripravíme si plátenú, bavlnenú alebo inú priedušnú látku, nastriháme si štvorce alebo kruhy. Do stredu nasypeme vysušenú bylinku. Okraje látky zdvihneme a vytvoríme tak malý batôžtek, ktorý šnúrkou uviažeme.
  • Niekoľko čerstvých vetvičiek alebo kvetín nazbieraných teraz, môžete premeniť na príjemnú spomienku vašej letnej záhrady. A ak ste si pripravili niekoľko vrecúšok, máte hneď aj malý darček pre priateľov.