Vyberáme riadiaciu jednotku pre závlahu

 • Vyberáme riadiacu jednotku pre závlahu

 • Pri výbere ovládacej jednotky pre záhradnú závlahu by sme mali zvážiť niekoľko základých faktov:
  Potrebujeme vedieť samozrejme  veľkosť a členitosť plochy, ktorú budeme zavlažovať .Do tohoto rozmeru musíme započítať v prvom plochu trávnika, prípadne viacerých trávnikov v okolí domu, živý zelený plot,trvalkové záhony, úžitkovú  záhradu,solitérne rastliny a samozrejme aj zavlažovanie rastlín v nádobách. Podľa toho následne určíme počet zavlažovacích sekcií a vyberieme jednotku s príslušným počtom sekcií, aby naša automatická záhradná závlaha fungovala správne.
 • Zdroj elektrickej energie:  elektrina slúži na prevádzku riadiacej jednotky. Zdrojom môže byť elektrická zásuvka na 230v, privedená fáza 230v, alebo 9v batéria.
 • Umiestnenie na pozemku je vhodné vybrať podľa dostupnosti, ideálne sú kryté priestory ako napríklad garáž, veranda,prístrešok pre auto. V prípade, že nemáme takéto priestory k dispozícii, alebo sú počas realizácie nedostupné, môžeme sa rozhodnúť pre osadenie exteriérovej riadiacej jednotky, kdekoľvek v exteriéri kde je zdroj  elektrickej energie. V prípade, že nedisponujeme zdrojom elektrickej energie na pozemku,môžeme použiť riadiacu jednotku na 9v batériu, osadenú v šachtičke priamo vzemi.

Základné typy podľa umiestnenia

 • Pre orientáciu uvediem základné typy jednotiek pre záhradnúzávlahu:

 • RainBird  ESP RZXi – interiérová riadiaca jednotka vhodná na montáž do vnútorných priestorov.
  RainBird ESP RZX
  – exteriérová riadiaca jednotka
  RainBird WP – batériová riadiaca jednotka
  RainBird WPX – batériová riadiaca jednotka
  RainBird Hose and Timer
  – zavlažovacie batériové hodiny, pripojiteľné priamo na záhradný ventil