Hortenzia Kalinolistá

Je to exteriérová, zimuvzdorná rastlina. Pochádza zo severnej  Afriky a východnej Ázie, kde dokáže vyrásť do výšky 4 m. v našich podmienkach rastie do 1,5m. Prirodzené obdobie kvitnutia je od júna do septembra. V tomto čase postupne kvitnú jednotlivé súkvetia. Na jeseň sa sfarbujú do zelena a nízke jesenné teploty na nich vytvoria staroružové zafarbenie. Prirodzená farba hortenzií je biela, ružová a ružovočervená. Použitím hnojiva obsahujúceho síran hlinitý dosiahnete sfarbenie ružových a červených odrôd na modro.

V kvetinárstvach často dostať kvitnúce hortenzie aj mimo prirodzeného obdobia kvitnutia. Kupujú sa ako dočasná dekorácia vnútorných priestorov a v letných mesiacoch sa vysadí do exteriéru. Vhodnejšia je teplota do 17-22 C, svetlé stanovište bez priameho slnka. Zálievku vyžaduje aj každý druhý deň. Substrát by mal byť neustále vlhký, ale rastlina by nemala stáť vo vode.

Hnojenie
Hnojiť raz za dva týždne.

Stanovište
Polotieň. Najvhodnejšie je miesto s ranným a podvečerným priamym slnkom. Letné, horúce slnka škodí rastline.

Zálievka
V lete vyžaduje výdatnú zálievku, či už v kochlíku alebo v pôde. Koreňový bal by nemal preschnúť.

Prihnojovanie
Existujú hnojivá určené priamo na hortenzie. Obsahujú dva prípravky. Jeden je určený na hnojenie a druhý na dosiahnutie modrého sfarbenia. Môžete použiť aj hnojivo určené na kyslomilné rastliny ako sú rododendrony alebo azalky. Rastliny sa hnoja každý týždeň až do septembra. Na jeseň musí vyzrieť drevo, hnojivo preto nepridávajte.

Presádzanie
Rastliny v črepníku presaďte každý rok, väčšie stačí raz za dva roky. Vyžadujú substrát na rododendrony a azalky, alebo zmiešajte aj záhradný substrát s kyslou rašelinou.

Rozmnožovanie
Vrcholovými odrezkami v júni až v júli. Dlhé by mali byť asi 20-25 cm. Dolné dva páry listov odrežte a dva horné páry pristrihnite na polovicu. Konce ošetrite stimulátorom rastu napr. Stimulax III. a odrezky vložte do pripravených jamiek a vytvorte skleníkový efekt.  Substrát udržiavať vlhký a sadeničky každý deň vetrať, aby sa netvorila pleseň.