Teplota
V lete znesie od 22 do 28˚C, v zime od 16 do 22˚C. Orchideám vyhovujú rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou 3 až 5˚C.
Phalaenopsis môže pri správnej starostlivosti vykvitnúť dvakrát až trikrát do roka. Po prvom kvitnutí, skráťte stonku asi na 2 až 3 očká (spiace pupene). Rez veďte asi 2-3 mm nad očkom. Asi po 120 dňoch sa môžete dočkať ďalšieho kvitnutia a potom i tretieho.
Zálievka
Dvakrát týždenne preliať substrát a nadbytočnú vodu vyliať. Správnejšie je, keď orchideu zalievate až, keď je substrát suchý. Vtedy ponorte celý kvetináč do vody až po prvé listy asi na 10-15 minút. Očistite aj listy od prachu a skontrolujte, či sa na rastline nevyskytujú škodce. Potom nechajte nadbytočnú vodu odtiecť.
Vyrábajú sa ozdobné črepníky pre orchidee, ktoré majú zúžené dno, aby plastový obal s rastlinou nedosadol až dno a nadbytočná voda mohla odtiecť. Tu sa pestovatelia dopúšťajú najčastejšej chyby pri pestovaní. Phalaenopsisy znesú radšej nedostatok vody ako jej nadbytok. Polievajte, až keď substrát preschne a nemali by stáť vo vode. Poškodia sa korene a rastlina nemôže prijímať vodu ani živiny. Listy zvráskavejú, zhnednú a rastlina odumre. Voda by mala byť mäkká, alebo aspoň odstáta a izbovej teploty.
Presádzanie
Každé dva roky, najlepšie v čase, keď začnú rásť nové listy. Substrát, ktorý sa predáva, nie je dostačujúci. Je vhodné k nemu pridávať v pomere 1:1:1 kôru borovíc a rok staré bukové lístie (obidve zložky treba dezinfikovať proti hubovým chorobám a škodcom vo vyhriatej rúre pri 250˚C asi 30 minút.
V malom pomere môžte pridať i niektorú z týchto zložiek:
keramzit (12-16mm), perlit, polystyrénové guličky alebo molitanovú drť, korene papradí napr. Spagnum, v malom pomere kyslú rašelinu.
Všetky orchidee vyžadujú ľahkú priepustnú pôdu s ph 5 – 5,5.
Kedy presádzať orchidee?
Ako všetky pomaly rastúce rastliny, tak i orchidee chcú byť čo najmenej rušené. Preto orchidee presádzame až vtedy, keď:
- nie je pre nové výhony miesto v kvetináči
- substrát (pôda) je spotrebovaná, bez živín, čo sa prejaví ztvrdnutím a zmazľavením povrchu
- odhnívajú korene, na povrchu je mach
Orchidee presádzajte až, keď začnú rašiť, u phalaenopsisov sa začne tvoriť tzv. srdiečko (uprostred starých listov sa začnú tvoriť nové).
Príprava a presádzanie
Tri dni pred presádzaním rasliny výdatne polejte a pohnojte. Nové nádoby dôkladne umyte. Najvhodnejšie sú plastové. Ľahko sa čistia, neudržujú v sebe zárodky chorôb, sú ľahké a cenovo dostupné. Phalaenopsisy nevyžadujú priesvitné obaly ako sa traduje. Koreňmi sa tiež zúčastňujú na fotosyntéze, ale vystačia si s koreňmi, ktoré sú na povrchu substrátu.
Rastliny zbavte škodcov.
Pripravte si vhodné náradie: ostrý nôž, prípadne nožnice, kvalitný substrát, paličky na podopretie, viazacie lyko, konvičku, rozprašovač.
Vyberte orchideu z nádoby. Snažte sa čo najmenej poškodiť a polámať korene. Opatrne odstráňte voľný substrát. Nikdy ho neodtrhávajte! Ostrým čistým rezom odrežte poškodené a zhnité korene, listy i puky kvetov. Postupne prisypávajte substrát, medzi jednotlivé korene môžte pridať na malé kúsky natrhanú špongiu. Korene budú chránené pred polámaním. Hrubšie časti substrátu idú na spodok. Obsah kochlíka jemne sklepte, aby sa vyplnili prázdne miesta. Korene nerozmačkajte. Na záver substrát opatrne zmačknite.
Hnojenie
Raz za dva týždne rozriediť hnojivo na orchidee podľa návodu do zálievkovej vody. Po odkviknutí urobte v hnojení dvojmesačnú prestávku. Raz za pol roka pridajte polovicu malej lyžičky dlhodobého hnojiva, ktoré obsahujú nielen základné prvky ako dusík, fosfor a draslík, ale aj dôležité stopové prvky.
Veľký úspech s bohatým kvitnutím môžete dosiahnúť s prírodným, ekologickým hnojivom DARINA 4 vyrobeným z jazerného sapropelu. Sapropel vznikal tisícky rokov usadzovaním zvyžkov rasllín a hmyzu na dne jazier.