
Vybudovať kvalitnú okrasnú záhradu je podobné dielo ako postaviť dom. Rozdiel je len v tom, že kým bez strechy nad hlavou sa nezaobídete, bez hodnotne upraveného okolia možno žiť. Avšak na úkor kvality života.
Na Slovensku stále prevláda využívanie okolia rodinných domov na pestovanie úžitkových rastlín. V súvislosti so zmenou životného štýlu, so zvyšujúcim sa pracovným vypätím v zamestnaní a rastúcou dostupnosťou lacnejších plodín sa však postupne menia zvyky majiteľov domov. Úžitkových rastlín v záhradách ubúda na úkor trávnikov a okrasných rastlín. Popri postupnej premene existujúcich jednoúčelových úžitkových plôch na záhrady zmiešaného alebo jednoznačne oddychového typu v posledných rokoch vyrastajú domy obkolesené trávnikmi, záhonmi a okrasnými drevinami.
Majitelia nových domov si potrpia na kultivované exteriéry, ktorým dominujú okrasné záhrady. Kým v predchádzajúcom desaťročí to platilo najmä v prípade náročnejších domov, neraz situovaných na priestrannejších pozemkoch, v posledných rokoch sa situácia mení. Najmä v okolí väčších miest vznikajú celé štvrte zeleňou obkolesených domov nesúcich stopy práce záhradného architekta.
Znakom súčasnej modernej záhrady už nie sú len kvalitné trávniky a rozmanité rastliny. Súčasťou komplexných diel sú záhradné stavby, chodníky, oporné múry, vodné prvky, osvetlenie, detské ihriská či priestory na záhradné hry. Zosúladenie všetkých prvkov tak, aby lahodili oku majiteľa a zároveň plnili funkciu, na ktorú sú určené, je úlohou záhradného architekta.
V zime myslieť na záhradu?
Neskorá jeseň je obdobím záverečných prác na nových rodinných domoch. Ich majitelia už uvažujú nielen o tom, ako bude vyzerať budova a plot okolo nej, ale aj priestor medzi nimi. Sú takí, ktorí si rozhodovanie ponechali na poslednú chvíľu, ale aj takí, ktorí v predstihu využili služby záhradného architekta a dali si vypracovať projekt na exteriér. Ešte pred zimou stihli vykonať aspoň základné úpravy terénu, vysadili si dreviny alebo dokonca aj inštalovali závlahový systém. Tieto práce možno vykonávať až do nástupu zimy. Po nej budú čakať na prvé jarné dni, aby dosiali trávniky, vysadili záhony. Sú aj takí, ktorí si po povinnostiach súvisiacich s výstavbou domu ponechali starosť o exteriéry na zimu. V tomto období oslovujú záhradných architektov, aby mali na jar pripravené projekty a mohli sa pustiť do realizácií svojich záhrad.
Spoločným znakom všetkých uvedených skupín je, že siahajú po službách architektov a záhradníckych spoločností. Veľa je aj tých, ktorí sa pustia do práce sami. Je možné vytvoriť okrasnú záhradu podľa svojich predstáv bez využitia odborných pracovníkov? Áno, ale treba mať na to dva predpoklady – dostatok vedomostí a času. Nenáročné prvky v záhrade možno naozaj zvládnuť svojpomocne – napríklad terénne úpravy, vysiatie trávnikov, vysadenie rastlín. Inštalovať závlahový systém s automatickou reguláciou alebo vybudovať umelé jazierko však ťažko možno len vlastnými silami, pretože aj záhradníckym spoločnostiam trvá niekoľko rokov, kým si dostatočne osvoja potrebnú technológiu.
Na zvládnutie i tej najmenej náročnej operácie treba prípravu. Ak sa majiteľ záhrady rozhodne vykonať si práce svojpomocne, mal by si preštudovať odbornú literatúru, alebo by sa mal poradiť s odborníkmi. Ak tak neurobí, hrozí mu riziko, že jeho práca výjde navnivoč a namiesto potešenia sa dočká sklamania. Záhradnícke spoločnosti dokážu poskytnúť záujemcom základné informácie, ak však ide o náročnejšie dielo, jednoznačne odporúčajú vyhotovenie projektu.