10 najčastejších záhradkárskych omylov, alebo capiny v záhrade

Trocha humoru nezaškodí, alebo poznatky z praxe

Milí priatelia radi by sme s trochou humoru reagovali na Vaše otázky a postrehy, ktoré sa už roky opakujú a my ich proste máme radi, samozrejme ako aj Vás na prvom mieste-


Omyl číslo 1

Roundup, Fondo , Kaput – nikdy, ale naozaj nikdy s nimi nepostrekujte trávnik ak nechcete aby bol „kaput“.  Do trávnika na likvidáciu nežiadúcich burín používajte Bofix, alebo Dicopur – označené ako „selektívny herbicíd“. Inak Vám z Vášho krásneho trávnika nezostane nič :)

Omyl číslo 2

 „Tráva rastie všade“ -  áno tráva rastie aj v zámkovej dlažbe, aj  všade tam kde nemá. Ale ak chcete, aby rástla rovnomerne a pekne tam kde je to žiadúce, nezanedbávajte prípravu podkladu .Naozaj nestačí zahrnúť pár centimetrami zeminy stavebný odpad a „hurá“ vysiať, alebo položiť trávnik. Z praxe vieme, že rovnomerne skyprený podklad a rovnaká štruktúra zeminy sú nevyhnutné k tomu, aby trávnik aj o pár rokov vyzeral rovnako zdravo a pekne.

Omyl číslo 3

Znie to možno neuveriľne, ale žlté fľaky na trávniku naozaj nerobia žiadny „mimozemšťania“ ale Vaši domáci miláčikovia. Takže priatelia venčiť a venčiť a venčiť. Najlepšie vybehnúť do prírody, ďaleko od vášho trávnika.

Omyl číslo 4

Kuprikol
je naozaj fungicíd na ochranu proti hubovým chorobám, tak ako píše na obale výrobca.
V žiadnom prípade to nie je hnojivo na poprašovanie kalerábov, tak ako si to podaktorí myslia. Hlavne, ak s nimi „kŕmite“svoje vnúčatá. Takže dosť takýchto „kalerábov“ a hor sa zdravo pestovať.

Omyl číslo 5

Nie, nie, nie  - neexistuje taká tekutina, alebo prášok z ktorej rastie zelenina a nerastie burina.

Omyl číslo 6

Ochranná rúška a rukavice pri postrekovaní záhrad a vinohradov, naozaj nie sú zbytočné. Určite sú vhodnejšie, ako zo starého trička omotaný turban na hlave,doplnený prasknutými slňákmi a zapálenou cigaretkou. Priatelia, dbajte trocha na svoje zdravie :)

 Omyl číslo 7

„Kovové silóny“ do krovinorezov sa už roky nepredávajú a hlavne nie pre tých , ktorý si na kosenie obúvajú šľapky, alebo žabky.

 Omyl číslo 8

Rašelina - „ Dajte mi štyri muškáty a k tomu vrecko rašeliny“-najčastejšia nákupná požiadavka zákazníkov v záhradkárstvach. Prípadne „nemáte malú rašelinu na dosýpanie k ružiam ? “. Takže ešte raz :) v skratke pre všetkých, ktorí si to mýlia, rašelina je špeciálny substrát určený na výsadbu a úpravu pôdy pre kyslomilné rastliny, napr: hortenzie, čučoriedky, niektoré druhy drevín, vresy, ale nikdy nie ruže, muškáty a nebodaj zeleninové priesady.

Omyl číslo 9


Závlahový systém netreba na zimu vypúšťať,
veď minulý rok nemrzlo. No dokelu, tento rok mrzlo.

Omyl číslo 10

Zemina z lesa = substrát na izbové rastliny. „Neviem, čo môže byť na tom vrecku zeme také drahé, radšej si skočím sem do lesa nakopať zeminu,veď je zadarmo.“ Ak si myslíte, že fialky, fikusy, čínske ruže, orchideje, palmy, juky a draceny túto zem zbožňujú tak sa mýlite. Je to niečo podobné ako krabicové víno z Talianska. Skúste ho piť celý rok, ako sa potom budete asi cítiť ?:)