Ako pestovať hrach

Poznáme ho azda všetci. Je zelený, lahodný a navyše aj zdravý. Hrach siaty má v sebe veľké množstvo cukrov, vlákniny, ktoré sú potrebné pre naše trávenie. Taktiež hrach v sebe obsahuje aj dostatočné množstvo vitamínov, čo možno málo ktovie vie, aj dostatok vitamínu C.

Hrach patrí do kategórie zeleniny, ktorá má rada teploty okolo 13 až 18 °C. Hrach pestujeme v pôde, ktorá je bohatá na vodu. Táto pôda však nesmie byť premočená, ale ani nie príliš vysušená, mokrá, či studená. Prv ako vysejeme do pôdy hrach, mali by sme ju najskôr pohnojiť, či aspoň do nej pridať kompost. Hrach nevysádzame do tej istej pôdy viac krát po sebe. Je dobré ak mu meníme miesto pre dobrú úrodu.
Hrach vysádzame do pôdy, ak sú teploty aspoň 10°C. Ak teploty počas vysádzania klesnú pod nižšiu teplotu, nemusíme sa báť. Stačí ak hrach siaty prikryjeme fóliou, či inou textíliou. Ak by sme ho chceli zbierať viac krát a nie nárazovo, tak ho môžeme vysievať postupne. Ak chceme mať hrach siaty ešte pred poslednými mrazmi, stačí ak ho zasadíme do zeme aspoň 10 týždňov pred príchodom prvých mrazov.

Hrach siaty sejeme do pruhov, hustejšie ku sebe, tak aby sa rastliny navzájom podopierali ako budú rásť. Pruhy robíme aspoň 6 cm hlboké a 3 cm široké. A ak na toto nemáme odhad, tak máme aj inú možnosť a to, že ho zasievame do pruhov, ktoré sú aspoň 20 cm široké.
Hneď ako zasejem hrach do pôdy musíme ho chrániť pred škodcami a inými neduhami. Hrach siaty nám môžu ohrozovať vtáky, ktoré nám ho môžu po zasiati vyhrabávať. Preto je dobré ak ho chránime buď textilnou sieťou alebo rôznymi strašiakmi. Keď nám hrach siaty vyrastie, je vhodné ak fóliu odstránime, nech môže ďalej rásť. Je potrebné ak potom dáme pri neho opory, nech môže pekne rásť. Ak nemáme opory, tak môžeme použiť rôzne pletivo, či konáriky aby sa má po nich mohol hrach plaziť.

Hrach siaty treba chrániť pred rôznymi škodcami, ako sú vtáky, holuby, ale aj hlodavci, ako sú myši. Tie nám môžu semená hrachu siateho vyhrabávať zo zeme. A preto je dobré ak zabezpečíme vhodnú ochranu aj pred týmito škodcami. Ak postavíme okolo neho strašiakov, chránime tým celú našu úrodu.
Úrodu hrachu zberáme už cca po 12 týždňoch od jeho vysadenia do pôdy. Či je hrach siaty už zrelý zistíme len tak, že otrhneme jeden jeho plod a ochutnáme. Ak je sladký, tak je zrelý a je vhodný na konzumáciu.