Gladioly

Gladioly sú veľmi pekné rastliny, ktoré môžeme v podstate pestovať dvoma spôsobmi. Môžeme ich pestovať buď ako okrasné rastliny v našej záhrade, alebo ich môžeme pestovať na rez. Ale pri oboch spôsoboch musíme dodržať určité zásady. Ak ich chceme pestovať viac rokov po sebe, meníme ich miesto, nedávame ich na to isté miesto, kde sme ich pestovali minulý rok, potrebujú slnečné miesto, sadíme ich hlbšie do pôdy, a to podstatné je, že ich bohato zalievame, ale nie každý deň.

Ak chceme aby sme mali gladioly už na jar, tak pôdu na ich pestovanie by sme si mali pripraviť už na jeseň. Tak ako pri iných rastlinách, aj teraz by sme si mali pôdu dobre prekopať, pohnojiť hnojivami na to určenými. Najvhodnejšie hnojivá pri pestovaní gladiol sú hnojivá s obsahom draslíka a fosforu. Takúto pôdu si pripravíme cca tri týždne pred tým ako do pôdy nasadíme gladioly.
Ako bolo už v úvode spomenuté gladioly vysádzame každý rok na iné miesto, a to preto aby sme predišli chorobám a infekciám.

Gladioly sú vďačné za slnečné lúče. A preto ich vysádzame do pôdy, ktorá je dostatočne vyhriata. Ak je pôda dostatočne vyhriata, môžeme gladioly sadiť do zeme už začiatkom apríla, ide hlavne o južné oblasti Slovenska. No ak bývame na západe s výsadbou počkáme do začiatku mája, aby sme sa uistili, že nám gladioly napadnú mrazy.
Gladioly ako semiačka vyberáme starostlivo. Vyberáme si semiačka, alebo inak nazývané aj hľuzy ktoré sú menšie a dostatočne vysoké. Tak budeme mať väčšiu istotu, že sa nám hľuzy dobre ujmú do pôdy. Samozrejme do pôdy nesadíme hľuzy, ktoré sú choré, majú príznaky infekcie, alebo sú napadnuté škodcami. 
Vyberáme si hľuzy dopestované z rozmnožovacích hľúzok. Pri väčších zdravých hľuzách si všímame počet dobre vyvinutých rastových vrcholov. Podľa ich počtu hľuzy rozkrájame na viac častí, tak aby sme na každej zachovali rastový púčik a na báze časť koreňového venca. Rezné plochy sušíme aspoň dva dni. Po dvoch dňoch ich ošetríme za pomoci latexovej farby s prísadou niektorého protihubového a protiplesňového moridla. Koncentráciu zvýšime dvojnásobne až trojnásobne ako pri morení mokrou cestou.

Gladioly kvitnú po sedemdesiatich až sto dňoch, záleží na tom, akú máme odrodu. Rezané kvety majú veľkú spotrebu vodu, preto volíme radšej vázy ktoré sú širšie. Ak chceme predĺžiť ich životnosť, skracujeme ich trochu každé štyri dni kvetné stonky.
Ak nám už po lete gladioly odkvitnú, tak neodstraňujeme listy, ale len od kvitnuté kvety. Koncom septembra, keď začínajú listy gladiol žltnúť, môžete začať so zberom hľúz. Vidlami opatrne gladioly vyryjeme a zrežeme nadzemnú časť tak, aby ostali listy asi desaťcentimetrové. Za vlhkého počasia môžeme hľuzy opláchnuť od blata a nechať riadne vyschnúť, než ich budeme čistiť. Po preschnutí (spoznáte tak, že ide ľahko vylomiť nadzemnú časť od hľúz) odstránime ako nadzemná časť, tak aj poškodené staré hľuzy a ponechajte len zdravé. Malé hľuzy môžeme použiť na rozmnožovanie a na jar ich za sadiť na nové miesto.

Očistené hľuzy, ktoré si nechávame na rozmnožovanie, uskladňujeme v bedničkách, na suchom mieste, s teplotou okolo 10° C. Je dobré ak ich počas zimy aspoň z času na čas skontrolujme, či sú vhodne uskladnené.