Hnojenie kvetov

Hnojenie kvetov

Asi azda v každej domácnosti sa nachádzajú kvety. Sú našou pýchou a radosťou, a o tom ako sa o ne starať, aby nám robili radosť za každého obdobia sa budeme snažiť popísať v nasledujúcich riadkoch.

Často sa stáva, že si kúpime domov krásnu kvetinu, staráte sa o ňu podľa návodu a kvetina napriek tomu nemá také kvety ako sľubovali v kvetinárstve. Chybu môžeme robiť už na začiatku a to pri hnojení.

V obchodoch najčastejšie kupujeme hnojivá, ktoré sú tekuté. Ich používanie je veľmi jednoduché a zvládne to ozaj každý. Zvyčajne ich riedime z vodou podľa návodu a používame hnojenie na určený druh rastlín. Na orchideu používame iné hnojivá ako napr na muškát, či iné izbové rastliny. Výhodou týchto hnojív je to, že z nich môžeme vytvoriť rôznu koncentráciu a tým hnojiť aj rastliny, ktoré potrebujú nízke dávky.

Druhým najčastejším hnojivom sú hnojivá tyčinkového typu. Aplikujú sa jednoducho, a to tak že sa zasunú do zeminy. Výživa pre rastliny a kvety sa tak uvoľňuje postupne a podľa potreby. Veľkou výhodou tohto hnojiva, je že takéto hnojenie vydrží aj 6 mesiacov.

Inak vyberáme hnojivo aj pre rastliny a kvety, ktoré nám kvitnú. Pre tieto rastliny a kvety sú vhodné hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Ak pre takéto rastliny a kvety vyberieme nevhodné hnojivo, tým im viac uškodíme ako pomôžeme. Rastliny nám prestanú produkovať puky, a dosiahneme akurát to, že budú mať viac listov.

Živiny môže rastlina dostávať aj cez listy a to za pomoci špeciálneho tekutého hnojiva, z ktorým hnojíme za pomoci rozprašovača. Toto hnojivo je určené najmä na zelené rastliny s ozdobnými listami, pretože jej dodáva zdravší a svieži vzhľad.

Možno sa pýtate, že ako môžeme pomôcť kvetinám, ktoré sme prehnojili? Rada je jednoduchá. Rastliny zbavíme pôdy, a korene preplachujeme pod tečúcou vodou. Takto dosiahneme to, že sa z rastliny odplavia prebytočné zvyšky živín .

A čo spraviť ak zistíme, že rastlina bola prehnojená? Treba počkať ako bude kvetina reagovať a podľa príznakov zakročíme. Ak prvé by sme mali vymeniť pôdu a premyjeme korene pod tečúcou vodou. Neodporúča sa vysádzať rastlinu do čerstvého substrátu. Ak nemáme inú možnosť, tak môžeme použiť zeminu zo záhrady, ktorá nemá taký vysoký obsah živín. Po čase, ak sa rastlina spamätá, môžete ju presadiť do substrátu na izbové rastliny.

A ak preferujeme skôr prírodné hnojivá, môžeme si pomôcť aj hnojivami z našej domácnosti. Veľa krát by sme boli prekvapený, čo všetko môžeme použiť ako hnojivo pre rastliny a kvety.

Možno ste to vedeli, možno nie, ale napr ak v domácnosti pijeme zrnkovú kávu, tak kávovú usadeninu nemusíme hneď vyhadzovať do koša. Ale môžeme ju použiť na hnojenie. Hnojiť s takto môžeme napr balkónové kvety, alebo bazalku. Ak nám v domácnosti zostane staré pivo, tak to môžeme použiť na hnojenie izbových rastlín. Ani použité papierové vrecúška s čiernym čajom nemusíme vyhadzovať. Ak ich zahrabeme asi 5 cm ku všetkým veľkým rastlinám budú pôsobiť asi 6 týždňov, ako hnojivo. Takto môžeme hnojiť aj kaktusy, vtedy pôsobia až 10 týždňov.

Po dodržaní týchto rád sa nám kvety a rastliny odvďačia nielen krásnymi kvetmi, ale náš príbytok a záhradu okrášlia.