Kvetináče

Kvetináče a truhlíky

Mnohí záhradkári majú svoje zásady, pokiaľ ide o výber kvetináčov, či už sú z hliny alebo plastu. Niektorí viac preferujú kvetináče plastové, iný zas inklinujú ku kvetináčom vyrobených z hliníkových materiálov, ale účel ja praktický ten istý aby sme si spestrili svoje príbytky a balkóny kvetinami.

Kvetináče, ktoré sú vyrobené z hliny sú vypaľované v peciach počas výrobného procesu. Hrdzavo hnedá farba íľu je zemitá farba a tá je v súlade s prírodou. Výber správneho kvetináča, alebo ozdobného kvetináča je veľmi dôležitý a môže to byť aj problém.

V skutočnosti je štýl, ktorý by sme chceli dosiahnuť závislý na type kvetináča, aký si zvolíme. Môžeme si zvoliť ratanové kvetináče, úhľadné vysoké kvetináče, plastové, či keramické. Tá správna voľba je len na nás. 

Kvetináče na rastliny môžu byť vyrábané z rôznych materiálov. Najčastejšie sa izbové rastliny predávajú v plastových kvetináčoch, ktoré sú lacnejšie ako keramické kvetináče. Plastové kvetináče majú viac výhod, ako je napríklad farebnosť, majú rôzne tvary, sú ľahké a dobre držia vlhkosť. Na pestovanie balkónových kvetov sa však nehodia, pretože kvety sa v nich príliš prehrievajú. 

Klasické hlinené kvetináče sú pórovitejšie a rastliny v nich vysychajú rýchlejšie. A preto sú tieto hlinené kvetináče vhodnejšie pre rastliny a kvety, ktoré majú byť pestované vonku.

Inou kategóriou sú keramické kvetináče. Sú veľmi pekné, krajšie dotvárajú vzhľad v miestnosti. Ich malou nevýhodou je cena, oproti plastovým sú trocha drahšie. Majú široké farebné prevedenia s rôznou povrchovou úpravou, ako napríklad glazúrovanie, maľovanie, alebo terakota. 
 Ak máme radi starodávny, alebo rustikálny štýl, tak pre nás bude dobrá voľba terakotové kvetináče. Ak si kúpime novú terakotu, je potrebné aby sme ju pred použitím namočili do vody. Dôvod prečo by sme mali tak spraviť je, že nová terakota je suchá.

Ďalším dôležitým faktorom pre výber správneho kvetináča sú špecifické požiadavky rastlín na zálievku. Ak vlastníme rastlinu, ktorá vyžaduje naozaj výdatnú zálievku, treba to mať na pamäti už pri kúpe kvetináča. Obyčajný predĺžený víkend v letnom období by mohol byť pre takú kvetinu záhubou. Nemusíme však žiadať susedov o každodenné zalievanie kvetov v dobe našej neprítomnosti. Samozavlažovacie kvetináče sú v takomto prípade ideálnym pomocníkom. Podstatou týchto kvetináčov je objemný zásobník na vodu, z ktorého si rastlina čerpá vlahu podľa svojich potrieb. Mierka s plavákom potom jednoducho signalizujú stav vody v zásobníku. Voda v zásobníku by mala rastline vydržať až na niekoľko týždňov. Hnojivo sa u tohto typu kvetináčov aplikuje klasicky hornej zálievkou alebo postrekom na listy rastlín.

Správnym výberom kvetináča, môžeme dosiahnuť nielen harmóniu v byte, ale aj krásny, dobrý rast našich rastlín. Pri výbere kvetináča by sme sa mali riadiť aj veľkosťou rastliny, kvetu a jej koreňov. Kvetináč by mal rastline sadnúť dokonale. Príliš malý, alebo naopak príliš veľký kvetináč, nemusí správne vyživovať rastlinu a tým nemusíme dosiahnuť jej správny vývin.
Nevyriešený odtok vody, nesprávny prehľad o množstve vody v substráte spôsobujú nesprávny rast rastlín, alebo dokonca ich uhynutie.

Ak máte doma staré nepoužívané kvetináče, nemusíme ich hneď vyhadzovať do koša. Môžeme ich oživiť použitím akrylových farieb, s ktorými ich vymaľujeme. Do práce môžeme zapojiť aj naše deti, ktoré si kvetináč vymaľujú podľa vlastnej fantázie. Alebo iná možnosť ako si môžeme oživiť starý kvetináč, je servítková technika, alebo ich môžeme oblepiť úlomkami keramických materiálov. Všetko závisí na našom tvorivom duchu a fantázií.