Motorová píla

Motorová píla

Prebúdza sa jar, a doslova nás to láka čo to porobiť v našej záhradke. Uľahčiť prácu si môžeme aj pomocou motorovej píly. Motorovú pílu využije asi každý, kto má väčšiu záhradu, alebo má na záhrade ovocné stromy, prípadne je domáci kutil. S motorovou pílou nám pôjde práca doslova od ruky a práca v záhrade bude pre nás radostná. 

A ako správne vybrať tú správnu motorovú pílu, na čo sa máme pri jej výbere zamerať, tak aby nám čo najlepšie slúžila, a boli sme s ňou spokojný? Tak práve na túto otázku sa budeme v nasledujúcich riadkoch zameriavať. 

V súčastnosti môžeme píly rozdeľovať do dvoch najčastejších kategórií. A to na elektrické reťazové a benzínové motorové píly. 

Elektrické motorové píly
sú vhodnejšie na údržbu okolo domu, záhrady, rezanie dreva. Sú menej hlučné, takže sa lepšie aj do menších priestorov, a nevýhodou je asi jedine to, že sú málo odolné voči dažďu. 

Benzínové píly sú lepšie na rezanie dreva, sú vhodnejšie napr do lesa, a častejšie ich využívajú aj profesionáli, ako sú záchranári, drevorubači a iný. 

Ďalšou kategóriou ako ich môžeme rozdeliť do skupín je podľa ich využitia, a to:

- rôznorodé využitie, napr. ako hobby, koníček
- motorové píly, ktoré využívame v poľnohospodárstve
- motorové píly, ktoré používajú  lesníci
- špeciálne motorové píly, ktoré používajú hasiči a záchranári 

Pri výbere a kúpe píly by sme sa mali zamerať hlavne na objem motora. Ak si ju kupujeme len na hobby, teda budeme ju využívať len na menšie práce okolo domu, občasné rezanie, tak nám postačí s objemom do 40cm³. Ale ak by sme ju mali využívať častejšie pri práci, ako len 2x do roka, tak by sme si mali zadovážiť pílu s objemom do 50 cm³. Píly s vyšším objemom už využívajú len pilčíci, profesionáli, kde pílu využívajú každý deň. Netreba sa nechať oklamať, že píla ktorá má dĺžku lišty dlhú, je automaticky lepšia. To je len mylná predstava každého zákazníka, ktorý vojde do predajne a začne si vyberať podľa dĺžky lišty na píle. 

Jednoznačne pri práci s pílami treba brať do úvahy aj bezpečnosť. A tu snáď viac ako inde platí, dva krát meraj a raz rež. Jediný chybný krok sa môže skončiť veľmi škaredo. Bezpečnostná brzda by mala byť absolútnou prioritou, pretože práve ona vás môže ochrániť, ak sa píla vyšmykne z rúk. Tá narazí vpredu do bezpečnostnej brzdy, ktorá vypne prevod otáčavého momentu na reťaz, a tým sa zastaví. Ďalším dôležitým prvkom by mala byť rozšírená ochranná časť madla, ktorá býva pod pravou rukou. Madlo by malo byť dostatočne široké, aby vedelo poskytnúť ochranu vtedy ak by sa reťaz roztrhala a mohla by zraniť našu ruku. A tretím dôležitým krokom by mala byť poistka zopnutia plynu. Tá by mala slúžiť na to, ak by nám píla z akýchkoľvek príčin vypadla na zem, potom by sa mala sama zastaviť. 

Ďalej by sme mali pozerať aj na to ako sa nám s danou pílou pracuje. Malo by sa s ňou pracovať pohodlne, ľahko, a bez väčších problémov. Motorová píla, by nemala byť ťažká, aby sa s ňou dobre pracovalo, výhodou je to ak je odľahčená, a mala by "sadnúť" do ruky.

Treba tiež hľadieť aj na to, akú má spotrebu. Ak by sme mali počas práce ustavične dolievať palivo, tak to by nás len zbytočne zdržiavalo pri práci. Pílu by sme si mali, pokiaľ je to možné, vyskúšať už priamo v obchode a ak to možnosti dovoľujú tak aj odrezať nejaké poleno.

Dobrá motorová píla, by mala byť vyrobená z kvalitných materiálov. Dôležité prvky musia byť zhotovené z kovu. Ak by sa nám pokazila reťaz, mali by sme byť schopný si ju vymeniť sami a to bez väčších problémov. Taktiež aj iné diely by sme si mali vedieť vymeniť a vyčistiť.