Možnosti zatienenia záhrad

Jarné a letné mesiace nás vylákali z našich príbytkov a tak sa vo voľných chvíľach zdržiavame viac vonku. Či už ste majiteľom záhrady alebo balkónu, určite sa budete chcieť opticky vymedziť a získať tak pocit súkromia. Je len na vás, akému typu zatienenia dáte prednosť. Na výber máte: Tieniace siete, rohože z prírodných materiálov, imitácie bambusových rohoží aj umelý živý plot. Všetky sú ideálne ako ochrana proti slnku, vetru či nevítaným pohľadom.

Tieniace siete

Tieniace siete sú cenovo najprístupnejšou verziou zatienenia, zabraňujú aj prieniku prachu. Vyrobené sú zo 100% HDPE a sú odolné voči UV žiareniu. Pre upevnenie sa používa tenký poplastovaný viazací drôt.

Prútené rohože

Prútené rohože sú vyrábané z prírodných dekoratívnych materiálov. Napr. vŕbové prútie, jedľová kôra alebo vres.

Rohože z rákosu

Rohože z rákosu sú v ponuke sú od metrovej výšky až do päťmetrovej dĺžky. Už na prvý pohľad zaujmú dekoratívnou štruktúrou svojho povrchu, ktorý môže byť lakovaný aj nelakovaný, vo viacerých farebných prevedeniach.  Ak chcete rohože použiť ako pohľadovú clonu, doporučujeme pripevniť ich k plotu drôtom potiahnutým vrstvou plastu. Použitím transparentného laku na rákosovú rohož značne predĺžite jej životnosť a čiastočne sa vyhnete aj zošedlej patine, ktorú neošetrený rákos postupne získa.

Bambusové rohože

Bambusové rohože sa vyrábajú zo štiepaného bambusu, ktorý jeoproti rákosu tvrdší, ťažší a o čositrvanlivejší. Bambus dobre odoláva poveternostným vplyvom a lepšie sas ním pracuje. Môžete ho pripevniť aj viazacími páskami. Rohožez bambusu sa dajú zaujímavo kombinovať aj s hrubšími bambusovýmityčami.

Imitácia bambusu

Ďalšou možnosťou na odtienenie vášho súkromia je imitácia jednoduchého bambusového plotu. Rohož je tvorená zvislými dutými tyčkami z plastu. Ploché tyčky sú spletené do rohože pomocou horizontálne vedených nylonových šnúr. Umelý bambusový plot je trvanlivý, umývateľný, UV rezistentný, odolný voči plesniam, vode vetru aj mrazu. Je obojstranný, dostupný v dvoch farebných prevedeniach: žltá-okrová a tmavozelená.

Umelé živé ploty

Realistické umelé živé ploty sú najnovšou možnosťou zatienenia pre vaše ploty aj balkóny. Už nemusíte čakať, než Vám vyrastie pravý živý plot. Výhodou tohto druhu zatienenia je veľmi realistické prevedenie aj jednoduchá inštalácia na existujúce pletivo. Dodávaný je v roliach alebo v stavebnicových štvorcoch. Umelý živý plot nepotrebuje žiadnu údržbu. Oplotenie je takmer nepriehľadné a vyzerá ako udržiavaný živý plot z okrasných drevín, napr. brečtan,vavrín, krušpán a iné.