Pokladanie trávnikového koberca

Asi každý chceme mať v záhrade krásny zelený trávnik. A máme na to dve možnosti, buď si trávnik vysejeme, alebo si dáme na záhrade poukladať trávnikový koberec. Takto budeme mať pekný zelený trávnik, aj bez väčšej námahy, alebo času.

Trávnikový koberec je síce trocha náročnejší na financie, ale určite sa nám táto investícia v budúcnosti oplatí. Trávnikový koberec je v podstate trávnik, ktorý sa vypestoval na miestach ako sú plantáže , a polia.
Trávnaté koberce sa pestujú v špecializovaných záhradníckych firmách, sú husté, bez buriny, expedujú sa v z rolovaných pásoch s rozmermi 1,5 m x 0,5 m, alebo v štvorcových plátoch veľkosti 30 – 50 cm. Ich hrúbka je rôzna a to buď 3 – 5 alebo 8 – 10 cm. . K cene za trávnikový koberec treba pripočítať aj náklady na dopravu alebo aj prípadne odborné položenie odborníkmi. Ak chceme ušetriť, alebo pri veľkom pozemku záhrady je dobré ak pláty použijeme iba tam, kde by sme nemali úspech s výsevom, napr. na strmé svahy.

Ak ste sa už rozhodli pokladať trávnikový koberec sami mali byť ste dodržať určité pravidlá a zásady. Celá plocha na ktorej bude položený trávnikový koberec by mal byť riadne očistený ako pri výsadbe trávniku. Celý povrch by mal byť dokonale upravený, uľahnutý, aby sa na ňom dal dobre tvarovať trávnikový koberec. Tiež je dobré ak terén povalcujeme a pri vlastnom ukladaní by sme sa mali pohybovať po položených doskách, aby sa nevytvorili nerovnosti. Nemali by sme vykonávať veľké úpravy, ale na malé úpravy môžeme použiť záhradkárske hrable, či sťahovaciu dosku. Ak sme trávnikový koberec dobre položili, tak by sa nám mal zakoreniť približne do mesiaca. Ak nám predsa len vznikli pri pokladaní trávnika nejaké medzery môžeme ich vyplniť trávnikový substrátom. Trávnikový koberec má aj ďalšiu výhodu a to je že sa veľmi dobre ukladajú aj do terénu do kopca, ale aj ak potrebujeme mať trávnik do požadovaného tvaru. Ak už sme trávnikový koberec položili je dobré ak ho povalcujeme valcom naplneným vodou a výdatne ho zavlažíme. Kosiť takýto trávnikový koberec môžeme už po týždni, pretože steblá nám rastú omnoho rýchlejšie. A aj pravidelné zalievanie, hnojenie a striekanie herbicídom, prípadne fungicídom kedy môže byť výsledok neistý, stojí za počiatočné vyššie náklady pri pokladaní kobercového trávnika s okamžitým kvalitným efektom.

Pri výbere trávnikového koberca je tiež dobré pozrieť si aj to z akých semien a tráv je koberec zhotovený. Dobrým spôsobom sa zostavujú trávne zmesi, aby sa čo najrýchlejšie vytvoril trávnatý porast požadovaných vlastností.

Najčastejšími chorobami s akými sa môžeme pri trávniku stretnúť je hrdza a múčnatka trávová. Múčnatka trávová sa prejavuje bielym povlakom na listoch tráv. Jej výskyt na pravidelne hnojených a kosených trávnikoch je ojedinelý. Hrdza sa začína prejavovať malými hnedočervenými škvrnami. To sú spóry hrdze. Po rozšírení tejto choroby celý list má hnedočervenú farbu a je nutný postrek fungicídnym prípravkom. Tieto choroby napádajú trávnik vo vlhkom počasí alebo pri veľmi častom polievaní. Prevenciou je pravidelná výživa a suchšie podmienky.