Predjarný postrek

Tak ako sa pomaly zimné mesiace končia a blíži sa začiatok jari, blížia sa aj prvé práce v záhrade. Prebúdzajú sa kvety, pôda, a rovnako aj stromy. Je čas začať s prípravou pôdy a aplikovať predjarné postreky. Toto ošetrenie sa robí v čase, keď už nepredpokladáme príchod silnejších mrazov.

Postreky na ovocné stromy

Predjarný postrek by sme mali robiť skôr ako nám začnú v záhrade pučať stromy. Týmto postrekom chránime stromy proti rôznym chorobám, ako sú napríklad hubovité ochorenia, lišajníky a machy alebo prezimujúci škodcovia. Neuškodí ak pozornosť budeme venovať aj iným ochoreniam, ako je chrastovitosť, múčnatka, monilióza, antrakóza, hrdza a kvetovka jabloňová. Proti všetkým týmto ochoreniam sa môžeme brániť vhodnými prostriedkami, ktoré dostaneme kúpiť v záhradkárskych potrebách. Vyberáme si podľa druhu drevín, tak aby sme ich nepoškodili a nepripravili sa tak o úrodu.

Vhodný predjarný postrek aplikujeme na stromy približne v čase keď máme na strome aspoň 5% kvetov. Ďalší postrek je dobré ak aplikujeme asi o 3 týždne po tom prvom. Týmto krokom sa zbavíme aj prípadných zvyšných škodcov, ktoré mohli na strome prezimovať. Určite nám pomôže ak si do postreku pridáme aj listové hnojivo, ktorým podporíme aj rast listov. Predjarný postrek by sme mali používať v tej mierke aká je uvedená na danom obale. Ak by sme používali nesprávnu mierku mohli by sme spôsobiť viac škody ako úžitku. A tiež by sme mali používať účinný postrekovač, ktorý dokáže prípravok správne rozptýliť. Postrekovač by sme si mali zadovážiť taký aby bol dostatočne veľký s ohľadom na našu záhradu. Je dobré ak je dostatočne veľkým objemom, aby sme nemuseli často dopĺňať nádržku. A tiež je dobré, ak veľkosť postrekovača prispôsobíme našej osobe, prípadnému členeniu a náročnosti našej záhrady. Na našom trhu je dostatočný výber vhodných postrekovačov, pretože ponuka je viac ako pestrá.

Postrekujeme za bezvetria, aby sme nezasiahli postrekom dozrievajúce plody, napríklad jahody a skorú zeleninu. Predjarný postrek má byť výdatný a dôkladný, preto by sme ho mali urobiť za bezvetria. Dodržiavame ochranné obdobie. Cez zimné obdobie sa snažíme do záhrad prilákať užitočné vtáctvo, najmä sýkorky a ďatle, ktoré nám dokážu mnoho krát pomôcť s vychytaním mnohých škodcov, lariev, vajíčok a podobne.

Ak nevieme ktorý vhodný predjarný postrek môžeme použiť v našej záhrade, je dobré ak sa poradíme s odborníkmi alebo v záhradkárskych potrebách. Prípadne môžeme využiť služby záhradníkov, ktorý túto prácu spravia za nás a tak sa nemusíme báť, že by sa nám naša úroda zničila.