Rašelinové sadbovače

Sadbovač

Ako už samotný názov hovorí, ide o výrobok vyrobený z rašeliny. Rašelina, je v podstate surovina rastlinného pôvodu, ktorá sa celé roky vyvíjala v rôznych klimatických pásmach odlišne. Až po čase ľudstvo prišlo na výhody aké nám rašelina ponúka, a tak sa začala ťažiť. Lenže tak ako iné prírodné produkty, tak aj rašelina sa pomaly mína a terajšie zásoby sa pomaly obmedzujú. Najlepšia rašelina, ktorá je vhodná pre záhradkárske účely je rašelina, ktorá je svetlá, ktorá je málo dostupná. Ale vynikajúcou pomôckou nám môžu byť rašelinové zakoreňovače.

Rašelinové sadbovače sú poháriky nádoby vyrobené z rašeliny, do ktorej sa pridáva špeciálna celulóza a jemná dávka hnojív. Sú vlastne obalom, nádobou, do ktorej je pridaný potrebný substrát. Ich výhodou je aj to, že tieto kvetináče sú vyrobené z kvalitnej rašeliny, a tak môžu korene rastlín prerastať cez steny. Pre rastliny a sadenice je to dôležité, pretože koreňový systém sa vyvíja prirodzene, čo je lepšie aj pri ich presádzaní. Ich ďalšou výhodou je aj to, že už na začiatku výsadby boli pridávané aj hnojivá a to dodáva koreňom potrebné živiny. Po prerastení koreňov nemusíme rastlinu vyberať, ale do pôdy ju môžeme sadiť spolu s rašelinovým zakoreňovačom, ktorý sa v pôde postupne rozloží. Ďalšou dobrou vlastnosťou zakoreňovačov je, že substrát v nich spolu splýva s pohárikom a neoddeľuje sa tak stena zakoreňovača od substrátu. Zakoreňovače sa vyrábajú buď okrúhle alebo hranaté, a v rôznych veľkostiach od 5 cm až po 11 cm. Tieto najväčšie typy sa najčastejšie používajú v lesných škôlkach na predpestovanie semenáčikov určených pre kritické miesta. Zakoreňovače sú vhodné na vysádzanie akýchkoľvek zeleninových plánt, výsevy kvetín, jahôd, paprík či iných druhov úrody.

Výsev do črepníkov alebo zakoreňovačov je veľmi praktický – nemusíme pri ňom myslieť na presádzanie. Črepníky, alebo kvetináče sú vhodné na pred pestovanie mohutnejších druhov zeleniny, napríklad tekvice či rajčiakov. Zakoreňovače sú dostupné v rôznych veľkostiach, v tých najmenších pred pestujeme šalát či kaleráb, vo väčších všetky druhy zeleniny, alebo kvetov.

Priesady do záhrady je dobré ak vysádzame až po dostatočnom oteplení. Napr naše staré mamy a otcovia vysádzali vždy až po troch „zamrznutých mužoch “ . Ak by sme priesady vysadili do záhrad pred týmto obdobím, môže sa nám stať že sa nám rastlinky podchladia, alebo prechladnú. A potom by vyšla naša práca nazmar. A to predsa nechceme. Na jar totiž zaostáva nahrievanie pôdy za nahrievaním prízemného vzduchu. Často je vzduch teplý už 15 až + 20 °C, ale pôda na povrchu len + 10 °C. Aj napriek tomu niektoré trvalky, ktoré reagujú viac na predĺžený svit ako teplotu pôdy sa už listami predierajú cez pôdu na povrch. Na juhu Slovenska to sú najmä niektoré cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ako napr. snežienky, tulipány, pivonky a hyacinty.

Rašelinové sadbovače majú mnohé výhody oproti plastovým. Hlavná výhoda je že nedochádza k poškodeniu koreňa. Rašelinový zakoreňovač prepúšťa vodu a nezabraňuje prerastaniu koreňov. Korene rastú prirodzene. Pri správnom spôsobe závlahy sú zakoreňovače to správne riešenie pre rast a vývoj sadenice. 

Sadbovače si môžeme zakúpiť buď v záhradkárskych potrebách, alebo v dnešnom modernom svete aj pomocou internetu. Ponúkajú sa v rôznych prevedeniach, veľkostiach a každý zákazník si určite bude vedieť vybrať.