Semená a dopestovanie priesad

Jar je tu a s ňou nová, začínajúca sa záhradkárska sezóna. Je čas zasiať prvé semená a dopestovať si prvé priesady zeleniny. Pripravme si teda pareniská, zakúpme semená, rašelinové zakoreňovače, jiffy, či substrát na dopestovanie priesad, pripravme si náradie a môžme začať.

Zobstarajme si semená

Či už ich máme z predchádzajúcej úrody, alebo sme si ich zakúpili v obchode. Pred tým ako ich zasadíme do zeme, je dobré otestovať, či nám vyklíčia. Semená dajme do misky, do ktorej sme pred tým dali vatu, alebo savú utierku. Vatu navlhčíme a uložíme na ňu semená. Túto nádobu môžme zabaliť do vrecúška aby sme tak dosiahli pre semená ideálnu vlhkosť a uložíme ju na svetlé, teplé miesto. Nezabúdajte však - každý druh zeleniny má inú dobu klíčivosti. Preto doprajte semenám dostatok času.

Vhodné podmienky pre klíčenie a dopestovanie priesad

Dôležitú úlohu pri klíčení semien, zohráva svetlo. Niektoré druhy zeleniny a kvetov si svetlo priam vyžadujú (mrkva, šalát, šalvia), iné svetlo ku klíčeniu nepotrebujú (sirôtky). 
Niektoré druhy môžme vysádzať aj vtedy ak sa teplota pohybuje nad nulou (tulipány, dulovec), iné semená potrebujú telotu k vyklíčeniu 23 - 26°C (paprika). Nájdeme im preto slnečné a teplé miesto, napríklad na okne. Ideálne na dopestovanie priesad sú minipareniská, ktoré pomáhajú udržiavať vlhko a vhodnú klímu pre klíčenie semien a následný rast.
Použiť môžme substrát na predpestovanie priesad, aj veľmi praktické rašelinové zakoreňovače, či jiffy. Ich výhodou je, že nemusíte rastliny následne pikírovať, ale zasadíte rastlinu aj so zakoreňovačom priamo do zeme.

Na sadenie môžeme použiť aj obyčajné debničky, ktoré sú z plastu alebo z dreva. Je potrebné aby sme do týchto debničiek dali hrbú drenážnu vrstvu štrku. Je to dôležité najmä pre to, aby nadbytočná voda pri zálievke mohla lepšie preniknúť aj do spodných vrstiev. Semená vysievame skôr na riedko, aby sa nám pri pikírovaní zle neoddeľovali. Ak semená zasadíme na husto, blízko seba, rastliny sa nám budú ťažšie oddeľovať, budú mať slabší koreňový systém.

Semená a osivá, dopestovanie priesad

 

Na trhu sa dajú kúpiť aj semená, ktoré sú obalené. To znamená že sú obalené tenkou vrstvou substrátu, s obsahom živín. Ich nevýhodou môže byť troška vyššia cena, ale kvalitou sa nám určite vyplatia.

Čas na pikírovanie nastáva vtedy, ak sú rastliny pevne zakorenené, majú pár listov a pevnú stonku. Do pripravenej pôdy spravíme jamku, opatrne do nej vložíme rastlinky, a jemne pritlačíme zeminou. Rastlinky po zasadení polejeme vodou, do ktorej môžeme pridať hnojivo. Po splnený všetkých krokov, nám vyrastú krásne zdravé rastliny, ktoré nás obdaria bohatou úrodou.