Sieťky proti krtkom

Krtko v záhrade

Je naša a je krásna. Staráme sa o ňu každý deň, polievame ju, hnojíme, sadíme v nej kvety, ovocie, zeleninu. Áno reč je o záhrade. Využívame ju skoro každý deň, za každého ročného obdobia. Používame ju nielen na prácu, ale i na oddych a relax. Pýšime sa v nej nielen našou úrodou, ale i trávnikom. A azda nočnou morou každého záhradkára je ak sa ten náš pekný zelený trávnik nejako poškodí, alebo ho napadnú iný škodcovia. A azda medzi najväčších škodcov patrí krtko.

Krtko nám nielen rozryje celý trávnik, ale po čase nás pripraví aj o úrody či naše nervy. Krtko si v zemi robí chodbičky, rôzne tunele, vyhľadáva tam potravu, buduje si svoje kráľovstvo.. Krty síce korene nežerú, ale pri rytí skypria pôdu tak, že rastliny často uhynú. A hlavne, krtince v trávniku sú neestetické.
Lenže krtka sa nemôžeme len tak ľahko zbaviť ako iných škodcov. Krtko je v našej krajine zákonnom chránený, a preto ho nesmie zabíjať, či mu nejako inak ublížiť. A preto musíme nájsť iný spôsob ako mu dohovoriť aby odišiel z našej záhrady. Tak ako sa čo najlepšie zbavíme tohto neželaného návštevníka? Asi najlepšie čo na krtka zaberá sú sieťky . 

Sieťky proti krtkom môžeme v našej záhrade použiť už pri pokládke trávnikového koberca, alebo už pri výseve trávnika. Sieťka proti krtkom je skôr mechanická pomôcka. Sieťka proti krtkom je vyrobená z plastu a zavádza sa tesne pod povrch pôdy. A tak vlastne znemožňuje krtkovi sa dostať na povrch. Krtko si i na ďalej môže robiť tie svoje cestičky a tunely, ale na povrch trávnika sa nedostane a tým nemôže ani robiť krtince. Krtka to po čase prestane baviť robiť len cestičky a bez krtincov, a tak náš pozemok potom opustia.

Sieťky proti krtkom dávame do záhrady pri dvoch možnostiach a to buď pri výseve trávnika, alebo pri pokládke trávnikového koberca. 

Pri prvej možnosti a to pri výseve trávnika je inštalácia sieťky proti krtkom troška zložitejšia a náročnejšia. Na sieťku proti krtkom treba myslieť už hneď pri výseve trávnika. Ak už máme trávnik založený tak ho musíme dať dole. A práve preto je lepšie ak na sieťku myslíme hneď.

Pri druhej možnosti a to pri pokládke trávnikového koberca je pokládka sieťky proti krtkom jednoduchšia a ľahšia.
Sieťka proti krtkom je použiteľná pri rastlinnej výrobe a v obytnom prostredí a navyše aj krt ostane nažive. Podstatou riešenia je to, že so sieťkou rozmerom oka 16 x 16 mm krta oddelíme od tých povrchov, ktoré by sme chceli zachrániť. Netreba zabúdať ani na humus, ktorý je dôležitý pre pôdu. Ten by sme mali rozstierať asi v 20 cm vrstve.

Siete proti krtom nájdu svoje využitie nie len ako výborný mechanický ochranný prostriedok do záhrad, priemyselných oblastí, futbalových ihrísk, parkov, detských ihrísk , ale aj ako oplotenie hydinových výbehov, ochrana sadeníc a stromčekov proti ohrýzaniu zverou. Na trhu sa predávajú rôzne typy sietí proti krtkom v rôznej cenovej relácií. Stačí si vybrať pre nás tú najlepšiu a najvhodnejšiu.