Záhradní pomocníci

Fiskars náradie

Pre krásnu záhradu treba vždy niečo spraviť. Na to aby sme neboli otrokmi v našej záhrade môžeme využívať rôznych pomocníkov. Práca v záhrade nemusí byť len ťažká a namáhavá, ale môžeme ju robiť aj s úsmevom a bez zbytočných bolestí chrbta.

Na prípravu výsadby pôdu môžeme použiť rotavátor. Rotavátor používame za optimálnych podmienok. To znamená, že ho nepoužívame ak výdatne prší, pretože potom stroj ide len po povrchu pôdy a tak sa nedostaneme do požadovanej hĺbky a všetka práca by vyšla na zmar.
Ďalším pomocníkom v záhrade pri jarných prácach nám môže byť kultivátor. Kultivátor nám poslúži hneď dvoma spôsobmi a to na plošné obrábanie pôdy alebo na riadkovanie, inak nazývané aj plečkovanie. Tento stroj môžeme využiť nielen na jar, ale i počas celého roka ako napríklad pri zbere ovocia, pri úprave pozemku na prípravu na zimu alebo počas vegetačného obdobia.

Na trávnaté plochy, ktoré sú poškodené môžeme zase použiť vertikutátor. Na trávniku sa môže vytvárať po celý rok nepriepustná vrstva zo zvyškov trávy, buriny, či machu a tým sa do trávnika nedostáva potrebné množstvo živín, vody, či vzduchu. Vertikutátor je vhodný na prevzdušnenie trávnika.
Na strihanie kríkov, živých plotov, či prebytočných konárov môžeme zase použiť špeciálne záhradné nožnice alebo krovinorez. Krovinorez skôr využijeme na úpravu živého plota, či kríkov. Upravíme ich bez väčšej námahy, ale za to opatrne. Viac ako inde tu platí dva krát meraj a raz rež. Konečný výsledok bude stať ozaj za to. Týchto záhradných pomocníkov môžeme kúpiť buď v záhradkárskych potrebách alebo na internete.

Ani kosenie trávnika nemusí byť zábava na celý víkend. Kosiť trávu môžeme buď za pomoci ručnej kosy alebo motorovej kosačky. Vhodnejšia je skôr motorová kosačka, ktorá je elektrická alebo benzínová. Benzínová kosačka je flexibilnejšia, ľahšie sa s ňou dostaneme aj na menej prístupné miesta. Na dnešnom trhu si môžeme vybrať zo širokej ponuky kosačiek.
Na zametanie môžeme použiť rôzne druhy metiel. Napríklad, ľahká metla Fiskars je vhodná na zametanie veľkých plôch s rovným alebo aj členitým povrchom. Je vhodná aj na čistenie ťažko dostupných miest, ako je odkvap od lístia. Práca s touto metlou je jednoduchá pre jej slzovitý tvar s príjemným mäkkým povrchom pre jej lepšie uchopenie.

Pri každej záhradnej práci by sme mali dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia, mali by sme mať na sebe bezpečnostné oblečenie, aby sme predišli úrazom, či prípadným zraneniam.

Na rukách by sme mali mať záhradné rukavice a na očiach ochranné okuliare, aby sme zabránili poškodeniu zraku.