Hnojenie trávnika

Ak máme v záhrade trávnik, tak sa musíme o neho aj starať. Starostlivosť o trávnik je dobré si rozložiť po celý rok a odmenou nám bude sedenie, oddychovanie a relax.

Na jar, ak zmiznú prvé mrazy, je vhodné obdobie na to aby sme sa o trávnik postarali. Trávnik po dlhom zimnom spánku potrebuje trocha pomôcť aby nabral dostatok živín a ukázal sa v plnej kráse a sile. Mnohí z nás si myslia že kosením trávnika a občasním poliatím sa starostlivosť o trávnik končí. Ale opak je pravdou, o trávnik sa treba starať celoročne. A aj hnojením.

V prvom rade je dobré ak trávnik prevzdušnime. Po zime odstránime všetky nečistoty z trávnika, odstránime odumreté časti výhonkou, suché listy. Nie je nič nezvyčajné ak sa po dlhej zime stretneme na trávniku so snežnou plesňou. Netreba sa hneď zľaknúť a chytať paniku. Ak je pleseň na malej ploche trávnika, stačí ak ju odstránime za pomoci hrablí, no ak sa pleseň objaví na väčšej ploche trávnika musíme si pomôcť chemickým postrekom. 

Hnojenie trávnika nie je nič náročné a zložité. Na hnojenie používame skôr dusíkaté hnojivá. Hnojivo zarobíme podľa návodu, a postrekujeme. Takto dosiahneme to, že postrek sa dostane na celú plochu trávnika a aj rovnomerne. Medzi záhradkármi je najrozšírenejšou metódou hnojenie ručné. Hnojíme tak, že aplikujte polovičnú dávku hnojiva pohybujúc sa v jednom smere a druhú polovicu pohybujúc sa kolmo na prvú aplikáciu. Použiť môžeme aj ručný aplikátor alebo väčší aplikátor na kolieskach. Pri hnojení by sme sa mali pohybovať vždy rovnakou rýchlosťou. Pri aplikovaní granulovaných hnojív pomocou väčších aplikátorov dosiahnete najrovnomernejšie rozmiestnenie hnojív na povrchu trávnika. A každý kto chce mať zdravý a krásny trávnik tak by nemal podceňovať hnojenie a starostlivosť o trávnik. Vyberať by sme mali kvalitné trávnikové hnojivo. A na dnešnom trhu už máme širokú ponuku trávnikových hnojív a nemali by sme mať problém si vybrať. A ak si nebudeme istý, môžeme sa obrátiť na predajcov, ktorý nám poradia ktoré hnojivo je vhodné pre náš tip trávnika. Nie treba si vyberať hnojivo podľa ceny. Nemusí nám to vyplatiť a tak môže prísť naša snaha na zmar.

Všeobecne platí, že od začiatku jari až po jeseň by sme mali trávnik hnojiť každých 8 týždňov hnojivom na to určením. Na jar má trávnik najvyššiu potrebu prísunu živín, v lete hnojíme preto, aby sa podporila dobrá regenerácia, v októbri, aby si trávnik spravil rezervy na jarné obdobie. Ak máme trávnik na športové účely, je vhodné pridať živiny i 5x do roka. A netreba zabúdať ani na to, že po každom hnojení, treba trávnik aj poriadne poliať. Nikdy ale nehnojíme trávnik ak by malo byť vonku škaredé počasie, alebo by malo pršať.