Kosenie a vertikutácia trávnika

Po dlhých zimných mesiacoch prichádza jar. A všetko okolo nás sa začína pomaly prebúdzať. A tak ako sa prebúdza aj príroda, tak sa prebúdza ja naša záhrada. V záhrade opäť zakvitnú stromy, a kríky, ale i trávnik. A ako pomôcť trávniku, aby bol opäť krásny zelený, hustý a na prvý pohľad krásny? Pomôže nám vertikutácia, alebo inými slovami aj prevzdušnovanie trávnika. O tom čo je to vertikulácia trávnika sa pokúsime napísať v nasledujúcich riadkoch.

Vertikutácia trávnika sa robí v jarných mesiacoch, apríl a máji, ale aj neskôr na začiatku jesene, posledný augustový týždeň a prvý septembrový týždeň. Optimálne je na to vhodný nie príliš mokrý trávnik, asi dva dni po daždi. Odumreté časti tráv, pokosené steblá a ostatný biologický materiál spôsobujú vytvorenie vrstvy, cez ktorú len veľmi ťažko prenikajú živiny, vlaha, vzduch a je živnou pôdou pre rôzne hubové infekcie. Prevzdušnenie trávnika môžeme robiť pomocou vertiklačných hrablí, alebo pomocou záhradných prevzdušnovačou a vertikutačných strojov. Vertikutačné hrable sú vhodné skôr na menšie záhradné plochy, a na veľké plochy použijeme záhradné vertikutačné stroje.

Pri prevdušňovaní prichádza k tomu, že ostne alebo nože sa zarezávajú do zemi do hĺbky 1-2mm a čistí tak pôdu pod kamenami od nečistôt a pokosenej trávy.

Vertikutovať trávnik by sme mali hneď ako sme ho pokosili, ale musíme dať pozor aby bol trávnik suchý. Prerezávač, čiže vertikutátor, zbaví pomocou veľmi ostrých rotujúcich nožov trávnatú plochu machu aj buriny a tým pádom, sa tým dosiahneme hustejší rast a pružnosť trávnika.

Na prevzdušnenie veľkých plôch používajú skúsení pestovatelia špeciálne stroje, ktoré do trávnika zapichujú duté hroty. Mnoho výrobcov používa pre vertikutáciu názov prevzdušňovanie. Rovnaký stroj tak môžete zakúpiť pod názvom prevzdušňovač alebo trávová fréza. Prevzdušňovať trávnik môže vertikutátorom, ktorý je elektrický, alebo na benzínový pohon. Vertikutátor prenikne do hĺbky cca 10 cm, a tým sa automaticky v trávniku vytvoria malé jamky, cez ktoré sa potom postupne dostane vzduch až ku korienkom, lepšie sa dostanú do pôdy aj zvyšné potrebné živiny a voda. Trávnik je veľmi dobré aj prihnojiť. Nie však zmesou s vysokým obsahom dusíku, ale trávnikovým hnojivom bohatým na draslík.

Prerezávanie a prevzdušňovanie je ako balzam na náš trávnik, vďaka ktorej sa nám trávnik odmení zeleňou. A ak už sme prevzdušnili trávnik, ďalším krokom by malo byť hnojenie. Je vhodné rozhodiť po trávniku hnojivo a posypať ho hrubozrnným pieskom, v hrubšej vrstve. Tento spôsob nám zabezpečí vyrovnanie nerovností a nezrovnalostí, ktoré sa vytvorili na trávniku cez zimu. Dohnojenie je ideálne vykonať hneď po vertikutácii, kedy je zemina pri korienkoch prevzdušnená a hnojivo si ľahšie nájde svoje miesto, odkiaľ sa nerozfúka. Zdravý trávnik je pomerne odolný voči škodlivým vplyvom, no i tak sa môže stať, že bude napadnutý niektorým z množstva hubových ochorení, škodcom alebo zvýšeným výskytom nežiaducich rastlín. Potom treba trávniku pomôcť a vtedy i za našej pomoci siahame po chemických prípravkoch. Kvalitné široko spektrálne i selektívne prípravky, ktoré v pôde nezanechávajú nežiadúce účinky, sú účinnými pomocníkmi pri riešení mnohých problémov.

Kvalitne a dobre ošetrený trávnik, bude vaša pýcha a vaši priatelia vám budú len závidieť.