Výsadba trávnika

Ak chceme mať pekný trávnik v našej záhrade, treba sa mu troška po venovať. Nestačí len občasné polievanie alebo pohrabanie lístia. Pekný trávnik je vizitkou každého majiteľa záhrady. Je to miesto na oddych, relax, ale i na voľno časové aktivity, ktoré môžeme robiť s našimi deťmi. Ale je tiež pravdou, že na peknom trávniku vyniknú aj iné dekorácie, ako sú napríklad keramické kvetináče s vysadenými kvetmi. Trávnik má i ďalšiu dôležitú úlohu a to hygienickú. Pekný udržiavaný trávnik obohacuje vzduch v záhrade o kyslík a vodnú paru. Navyše znižuje hlučnosť a prašnosť a zmierňuje teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Ale aby sme sa mohli pýšiť pekným trávnikom, mali by sme splniť určité kroky ku jeho dosiahnutiu. A to sú: príprava pôdy, siatie nového trávnika, kosenie, hojenie, kyprenie, strihanie, polievanie a zarovnávanie okrajov. 

Na to, aby sme mali v záhrade pekný trávnik, tak by sme si mali pripraviť aj vhodnú pôdu. Najlepšia pôda na pekný trávnik je pôda stredne ťažká a dostatočne priepustná. Na zlepšenie podmienok pôdy môžeme pridať aj piesok. Ďalším správnym krokom je aj hnojenie. Hnojiť by sme mali hnojivami na to určenými, hlavne s dostatkom draselnej soli, ktorú by sme mali dobre zarýľovať do pôdy.

Ideálny čas na vysiatie nového trávnika je od polovice apríla do konca mája. Druhým vhodným obdobím na vysadenie trávnika je čas od tretieho augustového týždňa do polovice septembra. Pôda je dostatočne oteplená, má správnu teplotu s dostatkom živín. Takto pripravenú pôdu potom môžeme pritlačiť valcom a semeno na siatie rozdelíme na dve polovice. Prvú vysejeme na celú plochu jedným smerom, druhú kolmo na ňu. Je dobré ak okraje vysejeme hustejšie ako zvyšnú plochu. Najlepšie je ak semená trávnika zasejeme do hĺbky 1 cm a ak ich potom zahrabeme hrablami. Dobré zavlažovanie je tiež viac ako vhodné. Nesmie sa však na ňom zdržiavať váčšie množstvo vody. Preto by sme mali túto nadbytočnú vodu odviesť.

Ak už máme trávnik zasiaty, môžeme sa začať pripravovať na kosenie. Možno si niekto povie, že kosenie nie je dôležité, ale opak je pravdou. Prvé kosenie trávnika by sme mali urobiť ak nám trávnik narastie do výšky aspoň 10 cm. Dávame si pozor na to, aby sme mladý trávnik nevytrhávali aj s korienkami. Pokosený trávnik následne prihnojíme liadkom a na jeseň fosforečným a draselným hnojivom. Pri čerstvo vysadenom trávniku je kosenie veľmi dôležité a je ho vhodné opakovať častejšie ako raz za mesiac. Kosením sa zbavujeme predbytočných rastlín a burín a tak zostane pekný, zelený a hustý. 

Ak nevieme alebo nemáme čas na správnu výsadbu trávnika, môžeme si na pomoc zvolať profesionálne záhradnícke firmy. Tie nám vysadia nový trávnik, poskytnú dostatočnú údržbu a iné doplnkové služby. A náš čas tak môžeme venovať svojej rodine, záľubám na peknom zelenom trávniku, ktorý nám určite bude závidieť nejeden návštevník alebo sused.