Výsev trávnika

V každej záhrade je pýchou trávnik. A asi každý by sme chceli aby práve ten náš bol čo najkrajší, najlepší a najzelenší. Aby sme dosiahli všetky tieto kroky, musíme postupovať pekne po poradí. Prvý krok ktorým začíname je výsadba nového trávnika.

Nový trávnik vysádzame v jarných mesiacoch a ak to nestihneme, druhú šancu máme na konci augusta a na začiatku septembra. Iné mesiace nie sú príliš vhodné, či už z dôvodu veľkého slnka alebo silných mrazov.

Ako prvé čo si vybeieme je miesto. Ideálne je svetlé miesto, prípadne v polo tieni. Semená trávnika majú radi svetlo, ale i vlhkosť, či zloženie pôdy sú dôležité. Na to, aby sme mohli vysadiť trávnik musí mať pôda vhodné podmienky. Inak by sa mohlo stať, že by sa nový trávnik nemusel ujať. Je dôležité, aby zloženie pôdy bolo mierne kyslasté, pretože práve to si vyžadujú trávnikové semená. Ďalším krokom je to, že pôdu, do ktorej chceme vysiať nový trávnik zbavíme všetkých prebytočných burín vhodným chemickým prostriedkom. Potom ju celú prekypríme, aby sa živiny a vzduch dostal všade a pohnojíme vhodným hnojivom na trávniky. Trávnik neznáša ťažké íľovité pôdy a tak je potrebné aby sme do tejto pôdy dali aj piesok. Ak splníme všetky tieto kroky, až potom môžeme pristúpiť ku samotnému výsevu trávnika. 

Na samotný výsev si vyberáme zmesi vhodné pre náš tip pôdy. Môžeme si tak zakúpiť športovú, golfovú, parkovú alebo alpskú lúčnu zmes. Nový trávnik vysádzame presne podľa návodu a dodržiavame všetky pokyny a rady. Nový trávnik vysievame všade rovnomerne. Ak máme možnosť použijeme na to malú pomôcku a to sejací vozík. Nakoniec celý trávnik rovnomerne ušliapeme alebo podupkáme.

Netreba zabúdať na to, že novo vysadený trávnik je potrebné pravidelne polievať. Na začiatku aspoň dvakrát za deň, najlepšie ráno a večer. Celý proces klíčenia trvá cca 10 dní. Postupne nám bude trávnik klíčiť, ale nemusíme sa hneď zľaknúť ak nám nebude rásť rovnomerne. Môže to byť aj tým, že sme trávnik nezasiahli všade rovnako alebo sme ho rovnako nepolievali. A preto, ak sa nám celý trávnik rovnomerne nezazelenie, môžeme ho postupne dosievať. Asi po mesiaci by sme už mali mať trávnik všade rovnako hustý a pekný na celej ploche. V tomto období môžeme použiť aj selektívne herbicídy. Ak by na náš trávnik zablúdila nejaká tá burina, treba ju hneď na začiatku vytrhnúť. Na kosenie trávnika je čas, ak dosiahne výšku minimálne 10 cm. Ak by sme chceli kosiť náš novo vysadený trávnik skôr, mohli by sme ho poškodiť, či vytrhnúť. A tak by naša práca vyšla navnivoč.

Ak si dáme na začiatku výsadby trávnika trochu práce a dodržíme správne všetky pokyny a rady, tak na konci nás bude čakať pekný, zelený trávnik. Môžeme na ňom odychovať, relaxovať, či vykonávať iné aktivity. A naši susedia nám bud[ len závidieť aký máme pekný trávnik.